Souvek s pozůstatky trilobitů Paradoxides

Aleš Uhlíř

Mezi souvky ze sedimentárních hornin vzbudil na setkání kruhu pro výzkum souvků v Bolaticích dne 22. dubna 2017 pozornost souvek nalezený panem Ferdinandem Scholzem na agrární haldě u Brumovic. Souvek má rozměry 25 x 17 x 5,5 cm a jde o horninu nordického původu. Původně byly kónické otisky uprostřed souvku považovány za otisky hyolitů a hornina souvku za hyolitický pískovec ze spodního kambria původem z baltské oblasti. Lehce ohnuté, kónické otisky však nejsou otisky hyolitů, nýbrž velkých lícních trnů trilobitů. Při bližším pozorování lze spatřit i zbytky pleur trilobitů. Za špatného stavu zachování se otisky velkých lícních trnů trilobitů skutečně mohou - jak se vyjádřil odborník na paleontologii z německé společnosti pro výzkum souvků, který nález určil - podobat hyolitům. Hornina souvku se zbytky typických trilobitů Paradoxides  je prachovec  (německý název Paradoxissimus-Siltstein). Pochází ze středního kambria a ledovec ji k nám v předposlední velké době ledové (cca před 180 000 až 230 000 lety) dopravil z oblasti kolem ostrova Öland. Na německém a polském baltském pobřeží není tento souvek nijak vzácný, avšak jeho nález na Ostravsku je neobvyklý. Na rozdíl od souvků z krystalických hornin, které při transportu v ledovci zpravidla mají větší odolnost, bývají souvky sedimentárních hornin méně odolné a v souvkovém společenství ledovcových usazenin jich proto není mnoho. Poměrně úzce vymezené místo původu tohoto souvku ve Skandinávii (v blízkosti ostrova Öland) dokládá vzdálenost jeho transportu v ledovci na místo nálezu (800 km vzdušnou čarou). Navíc ledovcové souvky s trilobití faunou u nás vždy představují unikáty.

Souvek s pozůstatky trilobitů byl publikován v internetovém časopise EnviWeb a zprávu o nálezu a jeho fotografii uveřejnil německý časopis Geschiebekunde aktuell ve svém květnovém čísle z roku 2017.

LITERATURA

UHLÍŘ, A. 2017: www.enviweb.cz, Ledovcový souvek s pozůstatky trilobitů Paradoxides a baltský jantar, 29. 4. 2017.

UHLÍŘ, A. 2017: Bericht vom 4. Geschiebesammlertreffen in Bolatice (Tschechische Republik), Geschiebekunde aktuell 2/2017, Gesellschaft für Geschiebekunde e. V., Hamburg.


© JUDr. Aleš Uhlíř 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky