Nález baltského jantaru v Ostravě-Porubě


Aleš Uhlíř

V roce 2017 našla paní Tereza Glozerová v Ostravě-Porubě ve výkopu stavby "Prodloužená Rudná" jantarový souvek. Rozměry tohoto malého kousku baltského jantaru jsou 4,1 x 2,9 x 2 cm, váha 11,86 gramů a hustota 1,05. I když se baltský jantar jako ledovcový souvek v moravskoslezské oblasti vyskytuje, jsou jeho nálezy vzácné.

Výskytem baltského jantaru ve Slezsku se již v polovině 19. století zabýval Heinrich Goeppert. Nejbližší místo od Ostravy-Poruby, ve kterém byl podle něj nalezen jantar, je Hlučín. Ve výčtu nalezišť jantaru jsou také Frýdek a Těšín. Tehdejší slezská obec Poruba (dnes městský obvod Ostravy) jako naleziště jantaru Goeppertem uvedena není. Ani podle současné literatury nebyl dosud v Ostravě zaznamenán nález jantaru, takže se jedná o první popsaný nález.

Jantarový souvek z Ostravy-Poruby byl u nás publikován v internetovém časopise EnviWeb a zprávu o nálezu a jeho fotografii uveřejnil německý časopis Geschiebekunde aktuell ve svém květnovém čísle z roku 2017. Nález byl rovněž publikován v elektronickém médiu Souvky Plus zvláštní vydání červen 2019. 

LITERATURA

UHLÍŘ, A. 2017: www.enviweb.cz, Ledovcový souvek s pozůstatky trilobitů Paradoxides a baltský jantar, 29. 4. 2017.

UHLÍŘ, A. 2017: Bericht vom 4. Geschiebesammlertreffen in Bolatice (Tschechische Republik), Geschiebekunde aktuell 2/2017, Gesellschaft für Geschiebekunde e. V., Hamburg.

GOEPPERT, H. 1854: Zusammenstellung sämtlicher bis jetzt bekannter Fundorte des Bernsteins in Schlesien - Übersicht über die Arbeiten und Veränderungen der Schlesischen Gesellschaft für Vaterländische Kultur im Jahre 1844, 228-230, Breslau.





© JUDr. Aleš Uhlíř 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky